S příchodem hezkého počasí vyvstává otázka, čím natřít zahradní nábytek z exotického dřeva, aby dlouho vydržel v dobrém stavu?

V dnešní době není problém zakoupit pro zútulnění svého bydlení zahradní nábytek z exotického dřeva. Pokud se dnes hovoří o zahradním nábytku z exotického dřeva, většina lidí si vybaví dřevinu Teak. Často se však nejedná o teakové dřevo. Někdy je to také Eukalyptus, akácie, či Meranti, vzpomeňme na parkové lavičky městských mobiliářů, vyráběné z Jatoby. Není předmětem tohoto článku, vyjmenovávat všechny exotické dřeviny, ze kterých se vyrábí zahradní nábytek. Podstatné je, že exotické dřeviny se používají pro výrobu zahradního nábytku z toho důvodu, že:

  • Exotické dřeviny mají vysokou hustotu
  • Exotické dřeviny mají vysoký obsah tříslovin a přírodních olejů
  • Exotické dřeviny mají vysokou mechanickou odolnost, či – chcete-li – vysokou houževnatost
  • Exotické dřeviny mají vysokou odolnost vůči biodegradačním vlivům (tzn. nejsou náchylné k poškození způsobené plísněmi, hnilobami, či dřevokazným hmyzem)

Čím natřít zahradní nábytek? Jaký je problém u exotických dřevin?

Problém je obdobný, jako u ostatních dřevin, pokud chceme, aby si dřevina zachovala svou původní podobu. Ať už se jedná o jakoukoli dřevinu, je tam společný jmenovatel. Ten společný jmenovatel na exteriérovém působení je, že dřevo vlivem působení UV záření šedne, někdy také vypraskává.

Právě proti šednutí by měl pomoci ochranný nátěrový systém. Ochranný nátěr dřeva by měl umožnit také snadné čištění dřeva od nečistot, měl by dřevinu povrchově zjemnit na dotek, aby se při styku dřeva s pokožkou uživatel cítil příjemně.

Někteří čtenáři
mi dají za pravdu, že když v minulosti ošetřili zahradní
nábytek z exotického dřeva běžnou bezbarvou lazurou, nebo
venkovním lakem (např. lodní lak), tak neuspěli. Nátěr se časem
začal loupat, případně dřevo sešednulo.

Proč došlo k loupání, či šupinatění nátěru?

Uvědomme si, že exotické dřevo je velmi husté (měrná specifická hmotnost více než 1000 kg/m3). Laicky řečeno, vhodíme-li kus takového dřeva do vany s vodou, tak dřevo neplave – prostě leží na dně, jako kus železa. Je potřeba použít takový nátěr, který se i do takto husté dřeviny „zakousne“ a nebude praskat, šupinatět, loupat. Jinou záležitostí je ochrana proti šednutí dřeviny.

Jak bylo vyargumentováno v sekci  Technický vývoj, standardní venkovní lazury a laky mají sníženou přilnavost z důvodu použití syntetických pryskyřic.

Pro exotické dřeviny nemůžeme nechat nic náhodě.

Jistě si vzpomenete, že naši předci hojně využívali fermež, jako základní nátěrovou hmotu, či jako přídavek do nátěrové hmoty na okna. Co je to fermež? Fermež je tepelně upravovaný lněný olej. Při „vaření“ se z lněného oleje vyloučily všechny zbytky vlhkosti, všechny zárodky mykóz, zkrátka došlo k zušlechtění lněného oleje.

Fermež není vhodná, pro finální nátěry dřeva, protože lněný olej ve své podstatě není příliš odolný vůči povětrnostním vlivům. Lněný olej se tedy i ve formě fermeže hodí pouze pro základní nátěry.

U zahradního nábytku však netvoříme komplikovaný nátěrový systém (základ + vrch). U nátěru zahradního nábytku hledáme alternativu, kdy můžeme aplikovat nátěr „z jedné plechovky“, přičemž tento nátěr se dobře zakotví do podkladu a bude chránit dřevo vůči hloubkovému ušpinění a přitom se nebude loupat.

Čtenář, který si pročetl dobře sekci „Technický vývoj“ mi jistě napoví, že řešením takového problému by byl tungový olej (tradiční čínský olej), který by byl zpracován tak, jako se zpracovával v minulosti lněný olej do podoby fermeže (tepelným zušlechtěním).

Existuje nátěr, který je primárně postaven na přírodním tepelně zušlechtěném tungovém oleji?

Ano, existuje.

Jedná se o produkt, který se prodává pod obchodním názvem „Tradiční teakový olej“. Tento přípravek neobsahuje žádné syntetické pryskyřice, proto jej řadíme do kategorie výrobků „BSP“

Tradiční teakový olej je 2x vařený tungový olej, který má excelentní přilnavost k dřevěnému podkladu, vysokou houževnatost, výtečnou vodoodpudivost, po barevném zatónovaní (na přání) také vykazuje významnou odolnost vůči šednutí dřeva na přímé povětrnosti. Standardně se dodává v transparentním (bezbarvém) provedení. Jedná se opět o koncentrovaný přípravek, který je před aplikací nutno ředit ředidlem PLUS R-40 (30-50% objemově), nebo v případě požadavku na delší schnutí, ředidlem BBB LB-60.

Tradiční teakový olej je standardně dodáván v bezbarvém provedení. Je primárně určen pro prvonátěry, či údržbové nátěry výrobků z exotických dřevin. V případě evropských měkkých dřevin (smrk, borovice) je možno použít Tradiční teakový olej, jakožto vrchní nátěr, na povrchy, které byly ošetřeny základním nátěrem s biocidními ochrannými prvky (například PLUS Impregnační olej IR-01). Detaily vhodnosti použití Tradičního teakového oleje a způsobu jeho aplikace můžete prostudovat a případně objednat v internetovém obchodu ZDE.

teakovy_olej_ochranne_natery_dreva

Ve zkratce uvádím přehled argumentů pro volbu nákupu přípravku Tradiční teakový olej:

  • excelentní přilnavost k podkladu (exotické dřeviny, stávající slabovrstvé, středněvrstvé i silnovrstvé lazury, penetrované dřevěné povrchy i kovové povrchy).
  • neexistence loupání nátěru v průběhu životnosti nátěru
  • 2 typy povrchů, které určujeme způsobem aplikace (povrch polomatný, stíraný vs. povrch lesklý, natíraný – nestíraný, jakoby lakovaný)
  • vysoká vodoodpudivost povrchu
  • vysoká paroprodyšnost ochranného nátěrového filmu

Zboží je možno obdržet přepravní službou, nebo osobně vyzvednout v kamenné prodejně ve Zlíně, kde lze celou záležitost podrobně konzultovat.

Pokud si přejete najít jiná témata, vyberte oblast, která Vás aktuálně zajímá:

Čím natřít dřevěnou terasu?

Čím natřít srub, roubenku, pergolu, plot?

Jak pečovat o šindel? Dopřejte své střeše a fasádě dlouhý život!

Stavíte dřevěný plot či ohradu? Ošetřete dřevo před zakopáním do země!

Čím natřít dřevěný plot a být dlouho bez starostí?