Profesionální i amatérští řemeslníci si často kladou otázku, čím natřít dřevo do země. Ať už stavíte ohrady, ploty, dětské houpačky, terasové záhony nebo cokoliv dalšího, co je nutné zapustit do země, tím nejdůležitějším je ochránit dřevo před působením okolních vlivů. Ty způsobí, že zcela, či nesprávně ošetřené dřevo začne po několika měsících v zemi hnít. Klasické nátěry nebo oleje na dřevěné pergoly, lavičky a terasy nejsou dostatečnou ochranou. Stejně nevhodné jsou i silnovrstvé lazury, které se běžně používají na dřevěná okna.

Jaké produkty jsou tedy nejlepší alternativou při ošetřování dřeva před tím, než ho zakopete země? V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla. Ten totiž ve světě ochrany dřeva není žádnou novinkou, ovšem úroveň dnešních produktů se postará o to, aby vaše ploty, houpačky, záhony a ohrady vydržely desítky let!

Co je to dřevní tér?

Jedná se o zcela přírodní produkt, získaný ze smolnatých částí pryskyřičnatých dřevin. U nás je nejběžnější borovicový dehet. Tato hustá, olejovitá kapalina tmavohnědé barvy, s medovou konzistencí a charakteristickým kouřovým zápachem, který časem vyprchá, se odedávna používá k ochraně dřevěných konstrukcí, staveb a výrobků (především z měkkého dřeva), které byly zatíženy povětrnostními vlivy.

Tér totiž vytváří v podpovrchové části dřeva tenkou ochrannou vrstvu. Ta odolává nejen vlivům povětrnostním, ale také UV záření a biotickými škůdci, plísním a hnilobám. Další velkou výhodou je snadné použití a ekologický dopad – tér totiž nijak nezatěžuje životní prostředí a je přirozeně antiseptický.

Drevny_ter_1l_cim_natrit_sindel_ochranne_natery_dreva

Jak impregnovat dřevěné sloupky před zapuštěním do země?

Je důležité vědět, že dřevní tér má hustou konzistenci a tudíž špatně teče (jako med). Před aplikací je tedy nutné jej zředit rozpouštědlem – terpentýnem (terpentýnový olej). Na našem e-shopu najdete hned dva druhy.

Drevny_terpentyn_1l_cim_natrit_sindel_ochranne_natery_dreva

Dřevní terpentýn (běžný terpentýnový olej)

  • aromatický
  • levnější
Terpentynovy_olej_balzamovy_1l_cim_natrit_sindel_ochranne_natery_dreva

Balzámový terpentýn (bezzápachový terpentýn)

  • je méně aromatický a ušlechtilejší
  • dražší
  • vhodný pro dřevo, které je nad zemí (pergoly, dřevěné obklady…)

Pro naše účely, tedy natírání sloupků, které budou zapuštěné do země, je lepší variantou obyčejný terpentýnový olej. Ušetříte tak nemalou částku. Sloupky natřete ve 2-3 vrstvách takto:

1. vrstva

  • Borovicový dehet ředit terpentýnem v objemovém poměru 1:1

2.-3. vrstva

  • ředit tér terpentýnem 2:1 ( 2 díly dehtu : 1 díl terpentýnu), dle roztíratelnosti

A tip na závěr? Nespěchejte. Nechte jednotlivé vrstvy schnout několik týdnů. Čím déle bude totiž nátěr zasychat, tím hlouběji se do dřeva dostane a povrch bude ještě více chráněný!

Všechny výše zmíněné produkty můžete zakoupit v našem e-shopu eshop.barvyplus.cz.

Pokud Vás zajímají jiná témata, vyberte oblast, která Vás aktuálně zajímá:

Jak pečovat o šindel na vaší střeše či fasádě? Máme pro vás návod!

Čím natřít dřevěnou terasu?

Čím natřít srub, roubenku, pergolu, plot?

Čím natřít zahradní nábytek z exotického dřeva?