Léto je tu a s ním přichází i čas strávený na terase. Majitelé, či budoucí majitelé teras z exotického dřeva tak možná přemýšlí, jaký nátěr je pro jejich tropické dřevo ten nejlepší? V následujících odstavcích vám upřesníme, čím natřít terasu z exotického (tropického) dřeva, aby vám dlouho vydržela. Než se ale dostaneme k tomu, které produkty jsou vhodné, ve stručnosti vysvětlíme, co naopak není vhodné vůbec. 

Kvůli velké mechanické zátěži a působení povětrnostních vlivů byste na terasu rozhodně neměli používat slabovrstvou a silnovrstvou lazuru, nebo lak – u všech zmíněných totiž začnete rychle pozorovat opotřebení a následné popraskání. Jedinou možností opravy je pak kompletní zbroušení a další nátěr. To je časově, fyzicky a finančně náročné, a tak radíme, zvolit hned na začátku správný produkt.

Co použít místo lazur a laku?

Možná už vás napadlo, že jedinou zbývající možností jsou oleje. A máte pravdu. I zde je však mnoho produktů a možností a ne všechny se hodí pro každý typ dřeva. Pokud byste se zeptali, čím natřít dřevěnou terasu, bez dalšího zkoumání bychom vám doporučili náš nejprodávanější produkt PLUS UV terasový olej T-60. Ten je zcela přírodní, dřevo hluboce penetruje (vsákne se do něj), a tak jej chrání zevnitř. Dřevo je po jeho použití krásně pružné, na dotek na něm necítíte silnou vrstvu a přitom je perfektně chráněno před UV zářením i vodou. 

Protože Plus UV terasový olej T-60 neobsahuje biocidní složku, musíte terasu nejprve ošetřit produktem na plísně, řasy a houby. Přípravky značky DERON jsou dostatečně koncentrované a jelikož se ředí vodou, jsou i finančně dostupnější než jiné. Pokud vám navíc dřevo po nanesení DERONU zmokne dřív, než jej natřete olejem, nemusíte se bát, že by se ochrana vymyla, protože DERON je po zaschnutí nevyluhovatelný. 

Jak jsme ale zmínili výše, ne každý produkt se hodí pro každý typ dřeva. PLUS UV terasový olej T-60 vytváří velmi dobrý ochranný film u savých dřevin (smrk, borovice, modřín), ale pokud je vaše terasa z dřeva exotického (IPE, Massaranduba, Bangkirai, nebo TEAK), tedy nesavého dřeva, je třeba sáhnout po ještě odolnějším nátěru.

čím natřít terasu

Čím natřít terasu z exotického dřeva?

Problém exotického dřeva je ten, že je velmi husté a nesavé. Je tedy jedno, jaký produkt použijete, vždy zůstane pouze na povrchu a do dřeva se vůbec nevsákne. A stejně tak platí, že jakýkoliv produkt se z povrchu časem ztratí (takzvaně spráší). Co by nás tedy u exotického dřeva mělo zajímat je to, jak dlouho daný nátěr vydrží na povrchu terasy. 

Náš olej na terasy PLUS UV, o kterém jsme mluvili v předchozích odstavcích, k exotickému dřevu krásně přilne, ale spráší se poměrně rychle. Výsledkem tedy je, že dřevo začne kvůli působení slunce a vody šednout. Jistě, lze jej následně ošetřit odšeďovačem LEINOS 940 a opakovaně natřít PLUS UV terasovým olejem, ale tento postup byste museli opakovat minimálně dvakrát za rok. A pokud nechcete být otrokem své zahrady/terasy, jistě budete hledat lepší možnost.

Co je tedy vhodné na exotické dřeviny?

Jednoznačnou volbou je v tomto případě LEINOS 236 Terasový olej, který obsahuje vařený tungový olej, doplněný o vosková aditiva a minerální barevné pigmenty. Právě tyto složky jsou potřebné proto, aby olej vytvořil na povrchu dostatečně přilnavou vrstvu, která vydrží celou sezónu. 

čím natřít terasu z tropického dřeva

LEINOS terasový olej 236 má oproti jiným dostupným olejům vyšší odolnost vůči UV záření a udržuje dokonalou pružnost dřeva. Velkou výhodou je to, že již obsahuje biocidní složku, a tak není nutné terasu před upravovat jiným biocidním přípravkem.

Vybrat si můžete ze tří barevných variant – načervenalé, nahnědlé a bezbarvé. Pozor, bezbarvá varianta neobsahuje UV ochranu, proto není vhodná na nové dřevo.

Aplikace

I u tropických dřevin platí, že pokud jej řádně připravíte, dosáhnete vyšší přilnavosti nátěrové hmoty. Udělat to můžete takto:

 1)
Nechte prkna bez nátěru venku po dobu cca 2-3 měsíců. Dešťová voda, vítr a střídání teplot se postarají o to, že se povrch mírně otevře a bude v budoucnu lépe přijímat nátěrové hmoty. Navíc se takto vyplaví volné olejnaté látky a dřevo se mírně zdrsní. Dalším důsledkem je však zešednutí povrchu, což neoceníte, pokud jste si vybrali určité dřevo kvůli jeho přirozené barvě. V tomto případě je nutné dřevo lehce přebrousit, případně použít přípravky pro čištění dřeva od šedi.

2)
My doporučujeme ihned omýt nová prkna přípravkem LEINOS 940 Odšeďovač dřeva nebo  PLUS odšeďovač a čistič dřeva. Přípravek naneste v koncentrovaném stavu. Nechte působit 10-20 minut a následně pomocí kartáče a vody zapracujte zbytek přípravku do povrchu. Poté opláchněte čistou vodou. 

Tímto způsobem odstraníte z prken nečistoty a volné olejnaté látky. Tato procedura vymyje z dřevěného povrchu volné olejnaté látky a další nečistoty. Jakmile dřevo vyschne, můžete nanést olej. 

Ten nejprve řádně promíchejte, aby na dně plechovky nezůstaly usazené barevné pigmenty. Důležité je olej řádně roztírat, aby nikde nevznikaly louže. Případné nevsáknuté přebytky rozetřete polosuchým štětcem na místa, kde olej stále ještě vsakuje do dřeva. Ideální teplota pro aplikaci je kolem kolem 20°C a relativní vlhkosti do 50%. V tomto případě je dřevo suché za 6 – 8 hodin. Druhou vrstvu však radíme provádět nejdřív po 24 hodinách.

Kdy terasu natřít renovačním nátěrem?

Poznáte, kdy se nátěr z vaší terasy sprášil a je třeba jej obnovit? Poradíme vám, jak to poznat dříve, než začne dřevo šednout! Ideální je kontrolovat terasu po dešti. Pokud je na ní dostatečná vrstva olejové lazury, voda se neshlukuje do louží, ale je viditelně rozložena na ploše v drobných v malých kapičkách. Když pozorujete, že se z kapiček stávají louže, je to znak toho, že je potřeba obnovovací vrstva nátěru.

Závěr

Shrnuto, podtrženo, pokud je povrch vaší terasy z tropického dřeva, pak radíme použít mechanicky odolnější LEINOS 236 Terasový olej.

Jestliže ale máte terasu ze savých dřevin, volte PLUS UV terasový olej T-60. Můžete si zvolit z více barevných variant. A pokud chcete docílit ještě vyšší ochrany, nebojte se oba produkty zkombinovat a na PLUS UV terasový olej dát vrchní, uzavírací vrstvu produktu LEINOS 236.