Použití dřeva v exteriéru či interiéru je dnes velmi oblíbené, ale také čím dál nákladnější. Při takové investici zákazníci obvykle chtějí dřevo co nejlépe ochránit. Časem ovšem dřevo postupně mění svoji barvu. Zežloutne a začne tmavnout. Je to přirozený proces u všech typů dřevin (nejobvykleji používané dřeviny v interiéru jsou dub a buk na podlahy a schody, smrk a modřín na obklady stěn a stropů) , který může být samozřejmě i vítán, ale pokud si přejeme žloutnutí a tmavnutí (medovatění) smrkového dřeva, či červenání modřínového dřeva, nebo tmavnutí dubového dřeva zabránit, existuje přípravek, který nám v tom aktivně pomůže. U podlah uživatelé neradi vidí, když po 1 roce odstraní koberec z místnosti a na podlaze zůstane jasně viditelná stopa po původním překryvu podlahy.

Proč tmavne dřevo?

Je to zcela jednoduché. Dřevo mění svoji barvu působením UV záření. Není to vina dřeva. Je to přirozený jev, který se nazývá fotooxidace dřeva. Určitě si všichni vybavíme obrázek, kdy se z dřevěné podlahy odstraní menší dekorativní koberec a podlaha pod ním má zcela jinou (světlejší) barvu, než kolem něj. Tedy přesněji řečeno, pod kobercem je dřevo v původním, přirozeném odstínu a zbytek podlahy je o několik odstínů tmavší. Samozřejmě podle toho, jak dlouho se s kobercem nehýbalo. Obdobně je tomu u zavěšených obrázků na dřevěných stěnách místnosti.

To vše způsobuje právě UV záření a dá se tedy říct, že UV záření působí na dřevo stejně jako na naši kůži. S tím rozdílem, že dřevo již nevybledne a pokud chceme jeho původní barvu zachovat, musíme jej chránit stejně jako kůži.

Jak zabránit tmavnutí dřeva?

V nabídce ostatních prodejců najdete přípravky, které řeší až samotné zažloutnutí a zašednutí dřeva. Zjednodušeně lze říci, že obvykle prodejci vezmou žloutnutí dřeva jako nutný fakt, a proto doporučují ošetřující přípravky, které jsou barevně pigmentovány tak, aby vizuálně žloutnutí dřeva nebylo tolik patrné. Vždy je však lepší ochránit dřevo na samotném začátku a ušetřit si tak čas i peníze při následné renovaci.

Náš přípravek Stabilizátor dřevního ligninu u jiných prodejců nenajdete. Vývoji stabilizátoru dřevního ligninu jsme věnovali značnou péči a výsledek je zcela jedinečný. Nejenom, že dřevní lignin stabilizuje před tmavnutím, ale dřevo je časem dokonce světlejší. Kompletně celý interiér tak můžete zachovat přirozeně světlý. Přípravek je totiž vhodný na podlahy, obklady stěn, nábytek, schody a další. Zkrátka na jakýkoliv dřevěný povrch v interiéru.

Další výhodou, který náš Stabilizátor dřevního ligninu má, je to, že je vhodnou přípravou povrchu pod jakýkoliv olej, lazuru či lak, ať už naší, čí jakékoliv konkurenční značky. Pokud již tedy máte vybranou vrchní úpravu a nejedná se o náš přípravek, nemusíte se bát, že by vzájemná kombinace dřevu jakkoliv ublížila. Nejprve tedy nanesete náš Stabilizátor dřevního ligninu neboli blokátor žloutnutí dřeva a následně produkt, který jste si vybrali.

Jak zachovat barvu dřeva?

Mohli byste nám namítnout, že povrch dřeva lze stabilizovat speciálním louhem na dřevo. Tato ochrana dřeva proti žloutnutí a šednutí se provádí již desítky let. A měli byste pravdu. Dánská firma WOCA má v nabídce Louh na dřevěné podlahy (varianty: bílý, šedý, antik)
Značka LEINOS má v nabídce louh na měkké dřeviny, louh na tvrdé dřeviny (obojí v provedení bílý nebo bezbarvý).

Problém louhu tkví v tom, že je to žíravina. Používá se tedy nejen proti žloutnutí dřeva, ale například na čištění silně zanesených odpadů a manipulace s ním je uživatelsky náročnější (nebezpečná). Stabilizátor dřevního ligninu je zcela bezpečný vodný roztok, s jehož aplikací vám mohou pomáhat klidně i děti. Samozřejmě pod dozorem (nesmí roztok pít, stříkat jej do očí, atp.).

Aplikace

Samotná aplikace je více než jednoduchá. Vždy dbejte na to, aby bylo dřevo zcela obnažené. Pokud ho obrousíte, bude dřevo Stabilizátor dřevního ligninu perfektně absorbovat (vsakovat). Zároveň se ujistěte, že je dřevo suché. Stabilizátor dřevního ligninu dobře promíchejte a můžete nanášet.

Použít můžete štětec, váleček, hadřík, tampon a můžete ho i stříkat. Nanášejte rovnoměrně. Vyvarujte se natírání na přímém slunci a dobře větrejte. Minimální doba schnutí je 24 hodin. Potom můžete na tento blokátor žloutnutí dřeva nanést další produkty dle návodu.

Čím mohu natřít dřevo po aplikaci Stabilizátoru?

Čímkoliv. A i v tom spočívá jeho kouzlo a jedinečnost. Na trhu se můžete setkat s jinými produkty, které slibují UV ochranu a skutečně ji částečně poskytují. Patří mezi ně například PANEL ACE TITAN od značky Tikkurila. Výrobce přidal do produktů titanovou bělobu a tím dřevo mírně zatónuje, aby zvýšil ochranu dřeva před UV zářením. Ovšem tady už se nemůžeme bavit o zcela přírodní barvě dřeva. Navíc ochrana dřeva před UV zářením je podstatně menší, než jakou zaručuje náš Stabilizátor dřevního ligninu, protože fotooxidace dřeva titanovou bělobu v době několika měsíců přemůže a povrch dřeva jednoznačně žloutne.

Podobnou strategii volí i německá značka LEINOS. Můžeme použít vnitřní olejovou lazuru LEINOS 261 (lze vybrat např. odstín bílý), stejně tak má LEINOS zatónovány tvrdovoskové oleje 290 v odstínech „bílý“ a „sytě bílý“, nebo lze povrch surového dřeva více zabělit s použitím mořidla LEINOS 600 v bílém odstínu. Cílem však není dřevo před UV zářením ochránit, nýbrž skrýt tmavnutí a žloutnutí, které pod nátěrem stejně probíhá. Tudíž budeme za nějakou dobu barevné změny dřeva stejně pozorovat. Stabilizátor dřevního ligninu zajistí dlouhodobě zcela přírodní vzhled dřeviny a je na nás, jakou následnou povrchovou úpravu zvolíme. Můžeme tedy samozřejmě sáhnout i po výše zmíněných, lehce bělených odstínech, ale musíme vědět, že až pokud je naneseme po našem Stabilizátoru dřevního ligninu, pak odstín povrchu už zůstane beze změny.

Další nátěry můžete volit bezbarvé, i pigmentované. Stabilizátor dřevního ligninu nebude mít na žádný další nátěr negativní vliv. Z našich produktů můžete sáhnout po BBB Tvrdovoskovém oleji, který je zcela přírodní, proniká hluboko do dřeva, neloupe se a je vysoce mechanicky odolný. Je to dokonalá ochrana dřeva. U tohoto produktu rovněž můžete volit mezi bezbarvou, či výrobcem pigmentovanou, variantou.

Pokud se jedná o nátěry stěn a stropů v interiéru, doporučujeme bezbarvý tekutý vosk LEINOS 342. Jednou z jeho mnoha výhod je jednoduchá aplikace a navíc stačí pouze jedna vrstva nátěru a povrch je chráněn před vypraskáváním, je zdůrazněna jeho textura a je uživatelsky přívětivý (hebký na „omak“).

Pokud potřebujete, aby byl daný povrch mechanicky i chemicky odolný (interiérové dveře a zárubně), zvolte lazuru LEINOS 261, která zaručí i ochranu před potřísněním maltou. Lazura je na území ČR dodávána v provedení bezbarvý a bílý. Ve všech případech nejprve naneste Stabilizátor dřevního ligninu.

Ochrana dřeva v interiéru tedy nespočívá pouze v tom, jak jej ochránit před nežádoucími mikroorganismy. V interiéru má právě ochrana dřevěných výrobků před působením UV záření větší důležitost, než jste možná doposud věděli. Využijte náš Stabilizátor dřevního ligninu, který svými vlastnostmi, ale i cenou, nemá na trhu konkurenci.

Pokud si přejete docílit barevnou stálost dřevěných výrobků v exteriéru (týká se především bezbarvých, příp. bělených povrchů), řešením je použití BSP napouštěcího oleje, který Stabilizátor dřevního ligninu obsahuje.

Jak to vypadá v praxi?

Zde jsme si pro vás připravili ukázku smrkových vzorků po jednom roce působení v interiéru.

První obrázek zobrazuje 3 dvojice nátěrových úprav.

Zleva 1. pár:

LEINOS 240 je postaven na lněném oleji. Lněný olej je označován za žloutnoucí a tmavnoucí olej. Zde je vidět, že na oleji příliš nezáleží ve smyslu celkového zatmavnutí, protože samotné dřevo vlivem UV záření výrazně tmavne (přirozený jev, který se nazývá fotooxidace dřeva).

Zleva 2. pár

LEINOS 241 je postaven na světlicovém oleji (Světlice barvířská). Světlicový olej, někdy též označován za bodlákový, nebo saflorový olej je označován za nežloutnoucí a netmavnoucí olej. Zde je vidět, že opět na oleji příliš nezáleží ve smyslu celkového zatmavnutí. Mezi světlicovým a lněným olejem není výrazného rozdílu. Opět je vidět, že samotné dřevo vlivem UV záření výrazně tmavne (přirozený jev, který se nazývá fotooxidace dřeva).

Zleva 3. pár

LEINOS 342 je postaven na lněném oleji a voskových přísadách. Jak vidno, opět stabilizátor vše zachránil. Rozdílný je ale omak (dotykový vjem) povrchu.

Zatímco předchozí varianty napouštěcích (impregnačních) olejů nabízejí po roce suchý povrch, který dokonce lokálně praská, protože nebyl doplňován, tak povrch s LEINOS 342 je stále heboučký, jako byl při zrození. Je to dáno tím, že normální impregnační oleje se časem propadají do dřeva, zatímco vosky aditivovaný LEINOS 342 je stále na povrchu a stále pohmatově příjemný.

Druhý obrázek zobrazuje 1 dvojici nátěrových úprav.

  • Levý: stabilizované dřevo
  • Pravý: nestabilizované dřevo

Často se v praxi potkáte s tím, že se řeší tmavnutí dřeva pigmentací nátěrových hmot. Čím silnější pigmentace, tím vyšší ochrana před UV zářením. Nejsilnějším pigmentem ochrany je titanově bílá. Obrázek ukazuje, že ani silně zabělený povrch nedokáže eliminovat zažloutnutí smrkového dřeva. Po delším čase budou vidět přímo žlutá místa v mixu s bělavými.

Závěr

Z uvedených obrázků je zřejmé, že stabilizátor výrazně omezuje tmavnutí a žloutnutí dřeva v interiéru. V realitě je to mnohdy ještě výraznější, to jde ale vidět až časem. Odstín nátěru je totiž těsně po aplikaci vrchního oleje vždy stejný. Po roce expozice se ale dřevo ošetřené stabilizátorem výrazně zesvětlí, naopak dřevo bez stabilizátoru výrazně zažloutne a zatmavne.

Pokud tedy chcete docílit světlého a přirozeného interiéru, je nutné použít Stabilizátor dřevního ligninu (blokátor žloutnutí dřeva). Tento přípravek je vyzkoušen na smrku, borovici, modřínu, dubu i buku, kde všude vykazuje obdobné výsledky.

Další informace najdete na našem e-shopu a obrátit se na nás můžete i v našem kamenném obchodě ve Zlíně.