Optimálním řešením je parafínový olej do sauny.

Proč právě olej a proč právě parafínový olej?

Každý, kdo navštěvuje welness zařízení, dá mi za pravdu, že sauna je psychickou očistou duše a fyzickou očistou těla. Aby tomu tak bylo, musí se člověk v sauně cítit příjemně.

Má nátěr do sauny vliv na pohodlí uživatele?

Ano, má. V sauně sedíme, nebo ležíme lavicích. Lavice v sauně jsou dřevěné povrchy, tedy přírodní materiál, který je nutno chránit proti vlhkosti a nečistotám. Lak není vhodný pro ošetření lavic, protože bychom si spálili kůži.

Vhodným řešením ošetření saunových lavic je parafinový olej. Dodává dřevu pružnost, působí vodoodpudivě a oleje vytvářejí na povrchu dřeva hebký film, čímž jej činí, v případě sedacích dílů, komfortním. Existují různí výrobci a dodavatelé olejů pro ošetření saunových lavic. Společným jmenovatelem je parafínový olej, ať už jde o jakoukoli značku.

Aby nám bylo v sauně pohodlně, je potřeba na dřevo použít vhodný olej.

Často diskutované oleje na dřevo

Dnešní doba je renesancí olejů v oblasti použití pro dřevěné povrchy. Často diskutovanými oleji jsou:

 • lněný, případně lněná fermež (vařený lněný olej)
 • světlicový
 • tungový

Tyto oleje v kombinacích vytvářejí úžasné, UV odolné, paroprodyšné, vodoodpudivé, nátěrové systémy pro ochranu dřeva v exteriéru. Společným jmenovatelem těchto olejů je, že jsou to přírodní rostlinné oleje.

Co do sauny?

Do sauny nepotřebujeme UV odolnost. Potřebujeme vysokou vodoodpudivost, snadnou čistitelnost, hebkost povrchu. Potřebujeme, aby se dřevo nepřehřívalo (hromaděním tepla) a nespálili jsme si kůži.

Existuje i lak do sauny, který lze najít v nabídce finského výrobce Tikkurila v saunové řadě výrobků SUPI. Tyto výrobky se ale používají výhradně pro ochranu stěn a stropů saun.

Náš článek se týká především dotykových míst v saunách. Zde je nutno použít přípravek na saunové lavice – nejlépe minerální olej. Minerálním olejem je možno rovněž ošetřit i palubky, tedy stěny a stropy.

Jaký je rozdíl mezi rostlinným a minerálním olejem?

Na rozdíl od rostlinných olejů, minerální olej je méně prodyšný, vytváří vysoce vodoodpudivý, ochranný film na povrchu dřeva (tedy méně propadá do dřeva). Minerální olej je označení pro produkty, získávané frakční destilací ropy (ta se těží prostřednictvím vrtů do podzemních rezervoárů). Je vícero druhů (tříd) minerálních olejů.

Pro ochranu dřevěných prvků v saunách, je velmi vhodným minerálním olejem, olej parafínový.

Speciální vlastnost parafínového oleje:

Parafín má tepelně izolační vlastnosti, čehož se využívá v lázeňství (parafínové zábaly), kde zábal udržuje teplotu prohřátého těla vůči působení chladnějšího okolí.

Podobně (v obráceném směru) parafinový olej chrání dřevěné lavice v sauně před nadměrným pohlcováním okolního tepla.

Tento přípravek se vyrábí ve velkých množstvích, je cenově dobře dostupný, snadno skladovatelný, nepodléhá oxidaci, nevyznačuje se žádným zápachem, je bezbarvý.

Parafínový olej má pro saunové dřevo ideální vlastnosti.

Ochrana dřeva v sauně

Dřevěné vybavení v sauně je třeba chránit nejen před průnikem vlhkosti, ale také před usazováním nečistot, obsažených v lidském potu.

Co obsahuje lidský pot?

Lidský pot je z 98-99% tvořen vodou. Zbytek tvoří různorodé látky, z nich podstatnými pro naše úvahy jsou tuky a bílkoviny, jež tvoří živnou půdu bakteriím, žijícím na povrchu lidské kůže. Bakterie se postupně rozkládají, a nepříjemnou skutečností je, že při rozkladu bakterií vzniká zápach.

Ošetření dřeva v sauně je nezbytné

Je nezbytné z důvodu devastace neošetřeného dřeva působením vlhkosti, ale také z důvodu hygienické nezávadnosti (snadná dezinfekce sauny) a pocitové pohody (vytvoření hebkého povrchu a eliminace pachových stop po předchozích uživatelích sauny).

Parafínový olej na saunové lavice

Jak bylo výše uvedeno, pro nátěr sauny, přesněji nátěr saunových lavic a roštů není podstatná UV ochrana (jako pro dřevo vystavené povětrnostnímu působení).

Saunové dřevo je umístěno v interiéru. Toto dřevo je dlouhodobě vystavováno následujícím vlivům:

 • působení vlhkosti
 • působení vysokých teplot
 • působení nečistot obsahujících rozkládající se bakterie

Důležité jsou rovněž tepelně izolační vlastnosti ochranného nátěru (abychom se nespálili). Proto je třeba pro ochranu dotykových míst v saunách použít pro nátěry olej, nikoli lak.

Tento nátěr by měl poskytovat následující:

 • ochrana proti prostupu vody
 • bránit nadměrnému prostupu tepla
 • hebkost finálního povrchu
 • snadná čistitelnost
 • snadná aplikovatelnost (pravidelná údržba)
 • cenová dostupnost
 • snadné skladování
Pro pohodu v sauně je potřeba, aby bylo dřevo kvalitně ošetřené.

Parafínový olej medicinální

Ideální olej na dřevo do sauny. Poskytuje dřevěným lavicím silně vodoodpudivý ochranný film. Jedná se o nevysýchavý olejový nátěr, tedy během častého mytí se ze dřeva uvolňuje. Aplikace je velmi snadná, proto se snadno doplňuje. Je vhodný jak pro nátěry nového dřeva, tak i pro renovace sauny (údržbové nátěry).

Nemá žádnou vůni, ani zápach, je bezbarvý, při skladování je stabilní, neoxiduje, nežlukne. Při kontaktu s pokožkou nezpůsobuje žádné alergické reakce.

Dodává se v balení: 1L, 5L a 10L v plastových lahvích a kanystrech.

Je cenově velmi dobře dostupný – nejsnadnější cesta k nákupu je ZDE

Jak ošetřit saunová prkna a palubky?

Aplikujte štětcem, houbou, nebo hadříkem. Ponechte cca 30-60 minut působit, následně setřete nevsáknuté přebytky hadříkem a povrch zaleštěte.

Údržba dřevěných povrchů:

Nejdříve 2 týdny po aplikaci můžete vyčistit povrch dřeva speciálními kyselými čistícími přípravky, určenými pro provoz v saunách.

Doporučeným přípravkem je Supi Saunapesu (1-2 dl Saunapesu do 5l vody). Na vyčištění vápenného povlaku použijte 10-15% roztoku. Na těžko odstranitelné vápenné sedimenty a rez, použijte neředěný Supi Saunapesu. Na blednoucí saunové lavičky použijte Supi Saunapesu naředěný s vodou v poměru 1: 1 a nechte působit cca 15 minut.

Natíraný povrch důkladně opláchněte vodou.

Následně ošetřete povrch parafínovým olejem.

Parafínový olej medicinální – vydatnost:

Vydatnost oleje se pohybuje mezi 8-15 m2/L. Vydatnost záleží na druhu a savosti dřeva.

Kde koupit Parafínový olej medicinální?

Přípravek můžete osobně zakoupit v kamenné prodejně firmy Povrchové úpravy Plus, s.r.o., ve Zlíně,

nebo jednoduše v internetovém obchodu naší společnosti v sekci PROGRAM PRO SAUNY.

Pokud Vás zajímají jiná témata, vyberte oblast, která Vás aktuálně zajímá:

Jak pečovat o šindel na vaší střeše či fasádě? Máme pro vás návod!

Stavíte dřevěný plot či ohradu? Ošetřete dřevo před zakopáním do země!

Čím natřít dřevěnou terasu?

Čím natřít srub, roubenku, pergolu, plot?

Čím natřít zahradní nábytek z exotického dřeva?

Čím natřít dřevěný plot a být dlouho bez starostí?