Použití přírodních materiálů při stavbách a rekonstrukcích je stále populárnější. Nejen kvůli jejich elegantnímu vzhledu, ale také nadčasovosti, praktičnosti a dlouhé životnosti. V moderních kuchyních se tak stále častěji setkáváme s pracovními deskami z kamene či masivního dřeva.

Ať už zvolíte exotické, či evropské dřeviny, základem je dřevo kvalitně ošetřit. Kvalitní povrchová ochrana totiž zaručí nejen dokonalý vzhled, ale také prodlouží životnost kuchyňské pracovní desky, která je hodně namáhaná nejen vodou, ale také kávou, vínem, šťávou z cibule apod. Styk s vodou způsobuje, že dřevo praská a šedne, ostatní zmiňované tekutiny neošetřené dřevo zabarvují. Které produkty tedy použít k ošetření nejen kuchyňské pracovní desky a jsou vhodné i na další typy pracovních povrchů? To si řekneme v následujících odstavcích.

Typy pracovních desek

Máme hned několik druhů pracovních desek:

 • pracovní deska na kuchyňské lince;
 • jídelní stůl;
 • pracovní stůl v dílně;
 • kancelářský pracovní stůl.

Každou z těchto ploch jinak chemicky a mechanicky zatěžujeme a máme jiný požadavek na jejich vzhled. Proto je třeba k jejich ošetření použít různé přípravky. Vybírat můžeme mezi vosky, oleji a laky.

Olej

Olej je vhodný tam, kde chceme, aby dřevo dýchalo, nepraskalo a bylo odolné proti působení vody. Impregnační olej zároveň zdůrazňuje kresbu dřeva.

Vosk

Dřevěné povrchy lze chránit i voskem pastovité konzistence (kvalitní). Nezapomeňte ovšem na to, že se dřevěná pracovní deska musí nejprve natřít impregnačním olejem, aby se snížila její savost. Teprve potom můžete nanést vosk. Tato kombinace tvoří silně vodoodpudivý povrch, který je sametově matný a mechanicky odolný. Jelikož je ale postup náročnější, vznikly produkty, se stejnými vlastnostmi, ale jednodušší aplikací, tzv. „olejovosky“.

Největší výhodou při použití olejů, vosků, či olejovosků je jednoduchá oprava při poškození. Stačí povrch v místě poškození lehce zbrousit brusnou houbou a následně použít daný přípravek dle návodu. Pokud zvolíte postup s použitím pastovitého vosku (např. LEINOS 310 – viz dále v textu), získáte extrémně vodoodpudivý a pružný povrch, na kterém se snadno rozleští zaschlá voda a který navíc (na rozdíl od některých křehkých laků) nepraská.

Lak

Použití laku je diametrálně odlišné. Platí to jak pro vzhled, tak pro následné renovace. Lak vytvoří na pracovní desce silnou ochrannou bariéru, ale nezvýrazní kresbu dřeva. Pokud zvolíte lak, který je tónovaný, můžete dřevokresbu zcela potlačit.

Použití laku se doporučuje například u dřevěných desek na umyvadlových skříňkách. Takto ošetřená plocha totiž snese delší působení vody. Je však třeba počítat s tím, že pokud se dřevo jakkoliv poškodí, nelze problém opravit lokálně. Obvykle je nutná kompletní renovace nábytku a to z toho důvodu, že by oprava určitého úseku byla viditelná.

Čím natřít pracovní desku v kuchyni?

Pokud se bavíme o nátěru, lidé v běžné mluvě používají slovo barva. Ta však u kuchyňské pracovní desky není vhodná. Jedná se totiž o plně krycí nátěr, který zcela skryje texturu dřeva a vytvoří jednolitou barevnou plochu. Ačkoliv se vyrábí barvy, které mohou přijít do styku s potravinami, je třeba si uvědomit, že na takovém nátěru bude vidět jakýkoliv škrábanec a jiná poškození.

V tomto případě je mnohem vhodnější použít olejovou impregnaci. Ta se dostane hluboko do dřeva, zdůrazní jeho přirozenou texturu, zpevní jeho strukturu, takže zabrání zbytečnému mechanickému poškození a co je nejdůležitější, zabrání tekutinám, aby se do dřeva vsakovaly.

LEINOS 280 Olej na pracovní desky

LEINOS 280 - Olej na pracovní desky

Vhodnou olejovou impregnací je například LEINOS 280:

 • zcela přírodní nátěr;
 • dobré vsakování do dřeva;
 • vytváří ochranný film;
 • snadná aplikace bez nutnosti speciálních pomůcek;
 • silná odolnost vůči červenému vínu, kávě atd.;
 • splňuje požadavky norem EN 71, část 3 (povrchy dětských hraček) a DIN 68861, část 1B (povrchy nábytku);
 • neobsahuje biologicky nerozložitelné znečišťující látky.

Leinos 280 je bezbarvý a je vhodný jak pro první nátěr, tak i pro následnou pravidelnou údržbu.

APLIKACE

První aplikace této olejové impregnace by měla být provedena minimálně ve dvou samostatných nátěrech. Tak docílíte toho, že dřevo přípravek zcela nasákne. Dřevo si předem připravte. Pokud jej zlehka zbrousíte brusivem P240, dosáhnete vyšší savosti dřeva a navíc odstraníte veškeré nečistoty a oxidační vrstvy, které mohou na dřevě být. Důležíté také je, aby bylo dřevo před samotnou aplikací zcela suché.

Natírat můžete houbou, štětcem a třeba i hadříkem. Rovnoměrně přípravek rozetřete a stačí tenká vrstva. Po zhruba půl hodině setřete zbytek oleje, který se do dřeva nevsákl a plochu vyleštěte. Pokud je další den dřevo zcela vyschlé, postup zopakujte.

Jak zrenovovat kuchyňskou pracovní desku?

Pro následnou údržbu či renovaci kuchyňské desky platí stejná pravidla, tedy natřít a vyleštit. Avšak v tomto případě stačí 1 nátěr pracovní desky. Interval renovace kuchyňské pracovní desky přizpůsobte tomu, jak moc je plocha namáhaná.

Kde Leinos 280 koupit a kolik stojí?

Produkt, včetně nářadí pro jeho aplikaci, najdete na našem e-shopu barvyplus.cz. Zavítat můžete i do naší kamenné prodejně ve Zlíně.

Čím ošetřit pracovní desku z masivu?

Pro jídelní a pracovní stoly se obvykle používají masivní desky. Jsou na ně i podobné požadavky, proto můžete použít stejné přípravky. Tedy takové, které jsou mechanicky odolné proti poškrábání a jsou vodoodpudivé (kolečka od skleniček apod.). Zde můžete volit hlavně podle toho, jaký vzhled chcete. Pokud nechcete výraznou dřevokresbu, volte lak. V opačném případě můžete použít jeden z těchto dvou odolných přípravků:

LEINOS 290 Tvrdovoskový olej

LEINOS 290 Tvrdovoskový olej

Leinos 290 můžete použít pro základní i vrchní nátěry. Je vhodný i na kameninové dlažby či terakoty. Jak je výše zmíněno, je vodoodpudivý, mechanicky odolný, téměř nežloutne a je prodyšný. Dřevo získá hedvábně lesklý film a olej zároveň prohloubí jeho odstín.

Je testovaný na chemickou odolnost proti kávě, Cole, červenému vínu, vodě, slinám i potu. Proto je vhodný při nátěru nábytku, schodů, zábradlí, podlah a dokonce i dětských hraček (splňuje požadavky EN 71, článek 3).

Vybrat si můžete mezi bezbarvou variantou či řadou barevných odstínů. Stejně jako ostatní produkty v tomto článku, můžete i Leinos 280 zakoupit na našem e-shopu barvyplus.cz, či v kamenné prodejně ve Zlíně.

LEINOS 310 Přírodní vosk na podlahy a nábytek LF

LEINOS 310 Přírodní vosk na podlahy a nábytek bez rozpouštědel

Neglazované keramické dlaždice, korek či mechanicky namáhané interiérové dřevo ocení, pokud k jeho ochraně zvolíte Leinos 310 Přírodní vosk. Schody, podlahy a nábytek, které jsou z extrémně kvalitního dřeva, nejprve ošetřete impregnačním olejem, např. LEINOS 240, či LEINOS 241, a jako další krok aplikujte vosk LEINOS 310 LF.

Závěrem tedy můžeme říct, že nejprve byste si přípravek na ošetření dřeva měli vybírat podle toho, jak moc bude plocha namáhaná mechanicky a jak často přijde do styku s vodou a následně si vybírat dle toho, jak by měl výsledek vypadat.