Květen 2019

PLUS UV Terasový olej T-60 s ředidlem PLUS R-40 – charakteristika:

PLUS UV Terasový olej T-60 je velmi dobrou volbou při rozhodování o volbě vhodného nátěru pro ošetření dřevěné terasy.

Proč?

Je výjimečný ve svém složení, svém rozsahu určení i v životnosti ochranného nátěru.

PLUS UV Terasový olej T-60 je mezi terasovými oleji na českém i evropském trhu impozantní tím, že je většinově založen na Tungovém oleji ( o typech používaných olejů jsem hovořil v předchozích výkladech). PLUS UV Terasový olej T-60 obsahuje 60% směsi přírodních olejů, jimž dominuje tungový olej, ostatní oleje jsou pouze ingrediencemi. 40% nátěrové hmoty je tvořeno bezaromátovými rozpouštědly. Terasový olej navíc obsahuje biocidní přísady a UV absorpční přísady pro zvýšení odolnosti nátěrového filmu vůči UV záření. PLUS UV terasový olej T-60 neobsahuje syntetické pryskyřice (BSP) pro vytvoření plného nátěrového filmu. Tento terasový olej hluboce penetruje do dřevěného povrchu. Má menší velikost molekuly, než voda. Má excelentní přilnavost k dříve natíraným povrchům. Pro odolnost dřeviny vůči šednutí vlivem UV záření je třeba olejovou směs barevně pigmentovat.

Transparentní olejový přípravek PLUS UV Terasový olej T-60 má objemovou sušinu 60%, pigmentovaný přípravek pak dokonce 70%. Jedná se o koncentrovaný přípravek, který je pro aplikaci nutno ředit, tak jako nepijete sirup přímo, ale ředíte jej vodou pro výrobu nápoje k požití. K ředění je vhodné bezaromátové ředidlo PLUS ředidlo R-40.

PLUS UV Terasový olej T-60 – doporučené použití:

PLUS UV Terasový olej T-60 je vhodný nejen pro prvonátěry nových dřevěných teras, ale také pro revitalizační nátěry dřevěných teras, které již mají svou historii.

PLUS UV Terasový olej T-60 je vhodný pro všechny typy dřevin (evropské i exotické), protože je díky intenzitě ředění variabilní, v návaznosti na hustotu dřeviny.

PLUS UV Terasový olej T-60 – aplikační postup:

Pro nové terasy, je vhodné použít:

U nových teras je třeba použít terasový olej s barevným pigmentem, protože je třeba zajistit surové dřevo ochranou proti šednutí vlivem UV záření.

Pro dříve natřené terasy je vhodné použít:

Pokud je stávající nátěr v dobrém stavu, je možno použít bezbarvý přípravek. Pokud je aktuální nátěr mírně místy porušen a není v záměru příliš přepigmentovávat povrch, pak je vhodné použít poloviční recepturu aktuálního plného odstínu. Poloviční recepturu lze buďto objednat přímo u prodejce, nebo ji můžete vytvořit tak, že si objednáte 1 balení tónované a 1 balení transparentní. Pak obě balení smícháte ve zvláštní nádobě.

Pokud je terasa po celkové rekonstrukci pomocí chemických odstraňovačů (tedy bez ochranného nátěru), případně povrch je omyt tlakovou vodou a je téměř bez nátěru, je nutno použít plně tónovaný přípravek PLUS UV Terasový olej T-60 tak, jako u nového dřeva.

Pro všechny aplikace terasového oleje T-60 platí:

Olejový přípravek PLUS UV terasový olej T-60 je koncentrát, proto je nutno jej před aplikací ředit!!!

Ředění je závislé na savosti dřeviny. Je rozdíl, zda pracujeme se savým smrkovým dřevem, polosavým evropským tvrdým dřevem (Dub, Sibiřský modřín), či nějakou exotickou dřevinou (Bangkirai, Garapa, Teak, Ipé, Massaranduba, aj.).

U nové smrkové nebo borovicové terasy ředíme přípravek objemově 1:1.

U nové terasy ze sibiřského modřínu ředíme přípravek objemově 10 dílů oleje:13 dílů ředidla PLUS R-40.

U nové terasy z exotických dřevin ředíme přípravek objemově 10 dílů oleje: 15 dílů ředidla PLUS R-40. Ředění může být i vyšší, ale pak je třeba počítat s tím, že intenzita odstínu bude nižší, než deklarovaná, dle oficiálního vzorníku.

Čím je dřevina hustší a méně nasákavá, tím více ředidla musíme k oleji přidat.

Ředidla je vždy více, než koncentrovaného oleje (aby se objemová sušina výsledné nátěrové směsi snížila na přijatelnou hodnotu – viz článek Čím natřít dřevěnou terasu?“, konkrétně část: „Proč má být nátěr řídký“ – link na článek je ZDE).

Vždy aplikujte 2 nátěry s mezičasem schnutí minimálně 24 hodin.

Kolik oleje je třeba objednat pro konkrétní případ?

Ředěním koncentrátu aplikační směs značně nabyde na objemu a celková nátěrová aplikační olejová směs se tím radikálně slevní. Proto koncentrovaného oleje není zapotřebí příliš mnoho.

Například u nové terasy o pohledové ploše (pochůzná plocha) 30m2 postačí 7 litrů nátěrové směsi (3 litry koncentrovaného oleje T-60 a 4 litry ředidla PLUS R-40).
Natíráme 1 x dřevěný rošt, na kterém prkna leží,
dále 1 x spodní stranu prken
a samozřejmě 2x horní (pochůznou) stranu prken.

Pokud se jedná o revitalizační nátěr stávající terasy, kde již neřešíme spodní stranu prken, ani rošt, pak už pro terasu o pohledové ploše 30m2 postačí objednat 2 x 1 litr PLUS UV Terasový olej T-60 v příslušném odstínu (případně 1 x v odstínu a 1 x transparent) a 3 litry ředidla PLUS R-40.

Smísením jednotlivých složek vytvoříme nátěrovou aplikační směs a můžeme pracovat.

PLUS UV Terasový olej T-60 – k dispozici v barevných variantách:

Plus UV Terasový olej T-60 se dnes dodává v 8-mi barevných odstínech a v bezbarvém provedení


pro zobrazení vzorníku odstínů klikněte ZDE


KDE MOHU KONCENTROVANÝ OLEJ T-60 A ŘEDIDLO ZAKOUPIT?

Jmenované nátěrové hmoty lze nejjednodušeji objednat v internetovém obchodu ZDE.

Zboží je možno obdržet prostřednictvím přepravní služby, nebo si je osobně vyzvednout v kamenné prodejně ve Zlíně.

Pokud Vás zajímají jiná témata, vyberte oblast, která Vás aktuálně zajímá:

Čím natřít dřevěnou terasu?

Čím natřít srub, roubenku, pergolu, plot?

Čím natřít zahradní nábytek z exotického dřeva?